Działania na maj - Gimnazjum nr 2 im.W.Korfantego w Żorach

www.2gim.zory.pl 44-240 Żory, ul. Ks.Klimka 7 (32) 434 28 75 szkola@2gim.zory.pl dyr.J.Świerkocki

Herb Żor

Gimnazjum nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Żorach

W klimacie zdartych płyt i hipisowskiej nonszalancji...

Czytaj więcej

Wolontariusze G2

Czytaj więcej

Fotografia w plenerze cz. 1

Czytaj więcej

Pokaz rycerski

Czytaj więcej

Czytaj więcej

Działania na maj

WYNIKI ANKIETY


W dniach od 7 do 28 kwietnia 2014r. uczniowie Gimnazjum Nr 2 i Szkoły Podstawowej Nr 3 w Żorach przeprowadzili ankiety dotyczące niskiej emisji wśród mieszkańców Żor. Przepytali 56 mieszkańców. Wśród ankietowanych znaleźli się mieszkańcy: Starówki, Baranowic, Rownia i Folwarków, czyli miejsc w których problem niskiej emisji jest szczególnie dotkliwy.
Ankietowani musieli odpowiedzieć na 10 pytań związanych nie tylko z niską emisją, ale przede wszystkim, z szeroko pojętą gospodarką odpadową prowadzoną w ich domach.
Na pytanie czy w ich gospodarstwie domowym prowadzi się segregację odpadów, aż 93% badanych odpowiedziało, że tak, 5% nie segreguje w ogóle, natomiast 2% badanych nie ma zielonego pojęcia czy w ich domu segreguje się odpady.
W większości domostw segregacją odpadów zajmują się wszyscy domownicy (34%).
U 21% badanych segregacją zajmują się rodzice. 20% ankietowanych zajmuje się tym osobiście.
Sprawdziliśmy również świadomość ekologiczną ankietowanych i zapytaliśmy czy podczas robienia zakupów, korzystają z foliowych toreb. 29% ankietowanych odpowiedziało, że zawsze, 30% na ogół tak, 27% ankietowanych odpowiedziało, że raczej nie używają, natomiast foliowych toreb nigdy nie używa zaledwie 11%.
Na pytanie dotyczące sposobu ogrzewania domu: 54% odpowiedziało, że używa ogrzewania węglowego. Groszek węglowy jest używany w domach18% badanych . Drewno stosowane jest przez 2% społeczeństwa, a gaz przez 12,5%.
Postanowiliśmy również zapytać wprost mieszkańców Żor czy spalają odpady. Jedynie 4% badanych przyznało się do palenia śmieci, a 2% spala czasem.
Padło również pytanie, jakie i dlaczego mieszkańcy spalają śmieci. Okazało się, że mieszkańcy spalają to „co leży na podwórku”, ponieważ nie mają z nimi co zrobić.
Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych również jest na bardzo niskim poziomie. Zaledwie 16% ankietowanych korzysta z kolektorów słonecznych.
W zamian tego wielu mieszkańców ma ocieplone budynki: 46% ankietowanych posiada ocieplone ściany, 39% – ocieplony dach, 32% – uszczelnione okna i drzwi, a 30% ankietowanych chroni się przed stratami ciepła podpiwniczeniem budynku.
Można by rzec, że wielu z nas pojęcie ochrony środowiska nie jest obce. Na pytanie „Co ma decydujący wpływ na podejmowanie przez Pana / Panią decyzji o segregacji śmieci?” 48%  ankietowanych odpowiedziało, że troska o środowisko, 43% -  troska o zdrowie, 34% widzi w tym kwestie ekonomiczne, natomiast 4% badanych segreguje odpady pod wpływem presji otoczenia.
Na temat świadomości ekologicznej żorzan nasi respondenci również mają swoje zdanie. 32% ankietowanych twierdzi, że podnoszenie tej świadomości jest bardzo istotne, a tylko 11% spośród badanych zaznaczyło odpowiedź – niezbyt istotne.
    
Podsumowując, okazuje się, że wbrew temu co wylatuje z naszych kominów, posiadamy bardzo dużą świadomość ekologiczną. Każdy z nas wie, co należy zrobić abyśmy żyli w czystym i zdrowym środowisku... Każdy z nas wie, jak szkodliwy jest proces spalania odpadów… Każdy z nas wie, co należy zrobić aby zminimalizować straty ciepła, a tym samym oszczędzać surowce energetyczne…

Pozostaje tylko pytanie:
Skoro tyle wiemy, to dlaczego tak niewiele robimy???

 


Wszystko o rekrutacji Nabór do klasy siatkarskiej